Yeni Haberler

Zararlı Backlinkleri Nasıl Önleyebilirim?

Zararlı Backlink

Zararlı backlink sorunu kısa zaman önce boy göstermeye başladı. Birincisi istemeden bizim yaptıklarımız , ikincisi ise sizi düşürmek isteyen rakiplerinizin uyguladığı haince işlemler sonucu zararlı backlinkler oluşabiliyor. Bu konuda zararlı backlinkleri tespit etmeyi ve önlemeyi öğreneceğiz.

Zararlı Backlink Nedir?

Sizi sıralamada düşüren veya Google ‘ın spam olarak seçtiği  alakasız sitelerden link almaya zararlı backlink denir. Eskiden bunların dahi ufakta olsa siteye etkisi oluyordu. Google internetin zamanla link çöplüğüne dönüştüğünü görünce linkler arasında kalite farkları ve olumsuz etki algoritmasını geliştirdi. Bu geçiş süreci çok sancılı olmuştu. Birçok kişi düzeni bozulmuş ve mağdur bir şekilde uzun süre kaldı. Ta ki zararlı backlinkleri reddetme özelliği çıkana kadar. Daha doğrusu bu özellik duyulana kadar.

Kısaca örnekler vererek zararlı backlinkleri daha net açıklayayım. Çocuk porno siteleri , sektörünüz dışında farklı dilde alakasız siteler , her tarafı link dolmuş değersiz siteler , hitsiz boş ve sırf link eklemek için basit siteler gibi yerlerde linkiniz varsa bunlar size zarar verir. Linkleri genellikle kendi sektörünüzden seçmelisiniz.

Backlinklerimi Nasıl Tespit Ederim?

Backlinklerinizi tespit etmek için çok yararlı siteler var. Ya da hiç bir siteden yararlanmayarak direk web yöneticisini tercih edebilirsiniz.

Backlink Öğrenme

Web yöneticisinden giriş yaparak sitenize tıklayın. Ardından sol menüde bu bölümü göreceksiniz. Sitenize bağlantılar kısmı size gelen bağlantıları gösterir. Burada zararlı gördüğünüz bağlantıları tespit edebilir veya sitenizdeki bağlantı ağını görebilirsiniz. Bunun dışında ahref gibi başarılı siteleri de tercih ederek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Google web yöneticisi biraz geriden geliyor. Ben açıkçası ahref kullanıyorum.

Zararlı Backlinkleri Nasıl Silerim?

Zararlı backlinkleri tespit etmeyi öğrendik. Şimdi sıra onlardan kurtulmaya geldi. Eğer kendimiz eklediysek mutlaka hemen imkanlarımızla siliyoruz. Eğer size karşı bir link saldırısı var ise. https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links linkine tıklayarak sitenize gelen bağlantıları reddedebilirsiniz.

Bağlantı Reddet

Resimde görüldüğü gibi bir pencere sizi bekliyor. Burada istemediğiniz sitelerin listesini oluşturarak gönderin. Sonrasında Google gönderdiğiniz bu listedeki siteleri görmezden gelecektir. Bu işlem ve zararlı backlink ile ilgili aklınıza takılan sorular olursa çekinmeden benimle paylaşabilirsiniz.

Hakkında Can AVCILAR

Hayatı daha iyi analiz edebilmek için farklı bakış açılarını ihtiyacınız olacak.

Tekrar Kontrol Edin

Özgün İçerik Yazıyorum Ama Sitem Hit Almıyor. İşte Sebebi

Özgün içerik bulunan sitelerin hit almamasına neden olan sorunları bu konu içerisinde farklı bir bakış ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.