Yeni Haberler

WordPress Kullananların En Çok Yaptığı Seo Hataları

Wordpress

Arama motorları için yaptığımız çalışmalar bazen sonuca ulaşmıyor. Onca emek yaptıktan sonra sonucun olumsuz olması hevesimizi kırabiliyor. Hele birde bizimkisi gibi uzun vadeli çalışmalar yapılan işlerde sonuçların olumsuz olması ciddi moral bozukluklarına sebep olabiliyor. Galiba hepimizin en çok sorduğu soru ”Ben nerede yanlış yaptım?”. Hadi hep beraber bu yanlışları objektif olarak değerlendirelim.

1. Gereksiz Eklentiler

Sitemizi çok daha kaliteli hale getireceğiz diye bazen öyle saçma eklentiler kuruyoruz ki , hem girenler hem de aklımız başımıza geldiğinde bizler bile şaşırıyoruz. Ünlü futbolcu Franz Beckenbauer başarılı bir futbolcu olmanın sırrını basit oynamakla açıklıyor. Tıpkı Matt Cutts ‘ın videolarında bizlere anlatmaya çalıştığı gibi. Ancak biz işimizi basitleştirmek yerine ”onuda koyalım bunuda koyalım” derdine giriyoruz. İstenen aslında çok basit. Doğru title , düzgün description , özgün içerik ve doğal yollarla oluşan backlinkler. Hatta son dönemlerde link etkisinin azaldığını bu işi takip edenlerde bilecektir.  Basit örnek vermek gerekirse ben dahil çoğumuz Hotlink eklentileri ile resimden daha fazla hit almaya kalktık. Google ‘ın bu konuda tavır alacağını hepimiz biliyorduk. Sonuç olarak yüzbinlerce site görsel indexi silinmiş olarak duruyor. Demem o ki bugün işinize yarıyor diye düşündüğünz eklentiler ileride başınızı ağrıtabilir. Google bünyesinde değişmeyecek bir kural yok. Bu nedenle temel ve güncellenen eklentiler tercih edin. All in One Seo , Akismet gibi birkaç eklenti yeterde artar bile. Hatta All in One Seo olmasa bile oluyor. Onunda ayarlarını abartmamak lazım. 

2. Özgün İçerik Yapacağım Diye Saçmalanan Konular

Makalenin uzun ve yararlı olması günümüzde çok büyük etkilere sebep oluyor. Bunu duyan bir çok yayıncı sitelerinde uzun ve bir o kadar gereksiz içerikle dolduruyor. Sonra soru şu ” Özgün içeriğim var ama neden hit alamıyorum?.” Matt Cutts geçtiğimiz günlerde yine bir videosunda sıralamayı etkileyen 50’den fazla algoritma olduğunu vurguladı. Buda demek oluyor ki sadece uzun yazmak bir anlam ifade etmiyor. Açık ve net açtığımız konu aramalarda bu aramayı gerçekleştireni ne kadar doyuruyor? İçerik konusunda çok daha detaylı bir konu açacağım. Yüzeysel olarak Özgün içerik konusunda abartılı olmamız seo açısından bize zarar verebiliyor.

3. Etiket Çılgınlığı

Çok yakın bir zamanda Matt Cutts , etiketlerin yerini konu içinde yönlendiren yararlı linklemeye dikkat çekmiş v etiketlerin etkisini kaybetmeye başlayıp , aşırı kullanıldığında zarar verebileceğini söylemişti. WordPress hala etiket konusunda bizi aşırı teşvik eden bir script. Etiket çılgınlığından kurtulmaya çalışın. Hiç etiket kullanmayın demek yanlış olur. Ancak bir yemek tarifi yapıyorsanız ona etiket basmak yerine içinde havuç çorbası geçiyorsa ve sitenizde böyle bir konu varsa ona link vermenin çok daha yararlı olacağını bilmek lazım. Hele şu etiket bulutu nedir ya. Lütfen artık bu tarz şeylerden kurtulun.

4. Kalıcı URL Ayarları

WordPress ayarlarda kalıcı bağlantılarda standart olan url tanımlamasını kullanmak size seo açıdan zarar verebilir.  Çok büyük etkisi olmasa da %postname% sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Çoğu kişi bu ayarları ellemiyor. Başlangıçta yapmanız gereken bir ayar olduğunu unutmayın. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımız bana ulaştı. Hit bir anda kesilince şaşırmış. Yaptığı hata ise aylar sonra bu bölümü düzenlemesi olmuş. Doğal olarak indexlenen hiç bir sayfaya erişilemiyor.

Başlıca sorunlar bunlar. Elbette daha anlatılabilecek birçok sorun var. Ancak temel olarak bu sorunlara mutlaka dikkat etmeliyiz. WordPress bizler için çok iyi ve kullanışlı bir script. Onu doğru kullanmak çok büyük etki yaratabilir. Hepinize bu yolda başarılar dilerim.

Hakkında Can AVCILAR

Hayatı daha iyi analiz edebilmek için farklı bakış açılarını ihtiyacınız olacak.

Tekrar Kontrol Edin

Özgün İçerik Yazıyorum Ama Sitem Hit Almıyor. İşte Sebebi

Özgün içerik bulunan sitelerin hit almamasına neden olan sorunları bu konu içerisinde farklı bir bakış ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.