Yeni Haberler

Kişisel Blog Sitesi Nasıl Kurulur? En Uygun ve Kaliteli Yolları

Blogger olmak

Birçoğumuz para kazanma amacı olmasa da düşüncelerimizi aktarabileceğimiz bir blog sayfamız olsun isteriz. Yazı yazmak ve bunu internetin sonsuz denizine bırakmak size huzur verecektir. Belkide işin kolay kısmı yazı yazmak. Düzgün bir alt yapı sahibi olmak ve sitemizi şekillendirmek o kadarda kolay olmuyor. Bu yola sıfırdan çıkmak isteyenlere yararlı bilgiler sunacağım.

1. Bedava Blog Açma

Cebinizden hiç para çıkmadan kendi blog sayfanızı açabilirsiniz. Bunun ile ilgili birçok site bulabilirsiniz. Tabii en güveniliri Google hizmeti olan Blogger’dır. amatör gibi gelebilir ama birçok başarılı blogger bu ücretsiz blog sayesinde büyük paralar kazanıyor. Bu hizmetten yararlanmak için Blogger linkine tıklayabilirsiniz.

Yararları

En büyük yararı ücretsiz oluşu ve sizi yönlendirişi olacaktır. Hata yapma riskinizi aza indiriyor.

Zararları

Bir gün uyandığınızda blogunuzu bulamayabilirsiniz. Kolay kolay silinmez ama kontrol asla sizde olmayacaktır. Bedava blogların en büyük zararı budur. Bunun dışında görsellik bakımından çok özgür olmayacaksınız. Sitenizi istediğiniz gibi şekillendirmeniz çok zor olacaktır.

2. Kendi Sitenizi Açma

Çok meşakatli bir iş olsa da birçok faydası olacaktır. Özgürlüğün sembolü olan interneti sonuna kadar kullanabilirsiniz. Kendi blogunuzu açmaya karar verdiğinizde önünüze iki engel çıkacaktır. Bir alan adı sahibi olma ve onu kurabileceğiniz hostinge sahip olmak zorundasınız. konunun açıldığı tarih itibariyle söylüyorum alan adı almanın yıllık bedeli 30 TL civarında olacaktır. Tabii com.tr uzantıları veya değişik uzantılarda fiyat değişebilir. Bunun için birçok siteye güvenebilirsiniz. ihs.com.tr , isimtescil.net benim tercih ettiğim sitelerdir. Hosting için ise önünüzde büyük bir sorun var. Kurumsal firmalarda dahi sorunlar yaşanabiliyor.  Bunun için araştırma yapmanız gerekiyor. İlk etapta sizi kurtarabilecek bir hosting ücreti aylık 25 ile 50 TL arasında değişir. Güvenilir firmaları tercih etmeye özen gösterin. Sonrasında ise size yazılarınızı yazabileceğiniz bir script gerekiyor. Benim size önerim , benimde kullandığım ücretsiz WordPress olacaktır. Artık hosting aldığınızda WordPress hazır halde teslim ediliyor. Kurup yazılarınızı yazmaya ve sitenize şekil vermeye başlayabilirsiniz. Bu işin en temel kuralı kendinizi sürekli geliştirmek ve araştırma yapmaktır.

Yararları

Özgürlük alanınız sınırsızdır. Kendi sunucularınızda olacağı için yönetmesi çok kolay olacaktır. İstediğiniz zaman sitenizde her alanda değişiklik yapabilir ve yazdığınız yazıların yedeğini kolayca alabilirsiniz.

Zararları

Maddi olarak tercihlerinize göre yıllık ve aylık külfeti olacaktır. doğru firmalarla çalışmadığınız takdirde teknik sorun yaşayabilirsiniz.

Sizlere bu konuda fikir olarak yardımcı olabilirim. Bana iletişim bilgilerimden ulaşabilirsiniz. Hepinize bu yolda başarılar dilerim.

Hakkında Can AVCILAR

Hayatı daha iyi analiz edebilmek için farklı bakış açılarını ihtiyacınız olacak.

Tekrar Kontrol Edin

Özgün İçerik Yazıyorum Ama Sitem Hit Almıyor. İşte Sebebi

Özgün içerik bulunan sitelerin hit almamasına neden olan sorunları bu konu içerisinde farklı bir bakış ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.