Yeni Haberler

Google Fred Güncellemesi : Detaylı Analiz

Google güncellemeleri webmaster camiası için her zaman tedirginlik verici olmuştur. Güncelleme bitene kadar belli kaygılar her zaman olur. Güncelleme sonrası ise değişiklikleri öğrenmek ise bahsettiklerimiz arasında en önemlisidir. Google Fred güncellemesi ise Google ile yakın temas kuran SEO sitelerini bile ters köşede bırakan bir güncelleme oldu. Bu konuda nelerin değişip nelerin değişmediği ile ilgili analizleri sizlerle paylaşacağım.

Google Görseller Sıralaması Değişiyor

Son ara güncellemeler de gördüğümüz görseller deki değişikler bu güncelleme ile tavan yaptı. Bir çok resim sitesi veya hitinin çoğunu görsellerden alan sitelerde ciddi değişimler oldu. Aslında benim gibi bir çok SEO Expert bu değişimleri bekliyordu. Ancak bu kadar hızlı ve ters olmasını beklemiyorduk. Aramalarda bu kadar çok değişiklik olurken resim algoritmasında olmamasını beklemek saflık olur.

Bilinen Bazı Değişimler

  • Eskiden büyük resimlerin ön planda çıkma oranı çok daha yüksekti. Şimdi ise bu durum ortadan kalktı. Yerine resimde de özgünlük algoritması getirildi.
  • Exif eskisinden çok daha fazla önem kazandı. Özellikle Matt Cutts son dönemlerde bununla ilgili bir iki soru cevaplamıştı. Resmi çeken kişi veya görünmeyen detayları da Google çok daha ciddi şekilde okumaya başladı. Algoritmayı en çok etkileyen de bu oldu.
  • Çok büyük resimler artık mobil cihaz kullananları düşünerek küçük bir thumbnail olarak gösteriliyor. Buda tıklanma oranını düşürüyor. Tıklanma oranı düşmesi de sizi sıralamada düşürüyor.

Bunlar dışında netleşmemiş bazı unsurlar da var. Ancak ilerleyen günlerde netleştikçe bunları paylaşmakta fayda var.

Sosyal Medya Etki alanında Değişimler

Sosyal medya ile ilgili her güncellemede etki arttırılıyordu. Hatırlayanlar varsa bir zamanlar linkin etkisinin artıp bunun artık farklı bir sektör haline gelmesiyle etkisinin düşürülmesine benziyor.  Sosyal medya ile ilgili okuduğum bazı makalelerde aksi iddia edilse de görünen köy kılavuz istemiyor. Eskiden sadece sosyal medya linkleri ile çok önemli kelimelerde bile derecelere girilebiliyordu. Google Fred ile bunun pek mümkün olmadığını gördük. Benim şahsi düşünceme göre etki dengesi kurulmaya çalışılıyor. Bazı farklı kelime çalışmalarımda bunun denemesini bu yılın Mart ayının ortasından konuyu açtığım tarihe kadar yaptım. Ara güncellemelerin de gelmesinden sonra artık taşlar yerine oturdu. Sosyal medya etkisi az da olsa azaldı. Bundan sonraki güncellemelerde de büyük ihtimalle dengeleme çalışmaları yapılacak. Bu konuda sizin de dengeyi bulmanız gerekiyor.

Yeni Sitelerle İşiniz Çok Daha Zor

Yeni sitelerle çıkmak her güncelleme sonrasında zorlaşıyor. Google artık referansla sıralamayı güçlendirdi. Sitenizin varoluşu ve uzun süredir güncel oluşu sıralamada etkinizi etkiliyor. Bu nedenle yeni sitelerle çıkış yapmak eskisi kadar kolay değil. Bu güncelleme de etkiyi takip etmek için bir kaç domain çalışması yaptım. Elimde bulunan yaşlı , genç vc yeni domainler arasında benzer içerik çalışması yaptım. Sonuçlar arasında çok fazla fark olmasa da geçmişte bu testi yapanlar iyi bileceklerdir ki aradaki fark çok büyük değildi. Şimdi ise ”evet böyle bir etki var” kesinlikle diyebiliyorsunuz. Bu en çok elinde yaşlı domainler tutanlara yarıyor. Ancak şöyle bir uyarı daha yapayım. Aktif domain ile kurmadan beklettiğiniz domainler arasında da fark var. Bu ciddi derece de insanları zorlayacak. Elinizde yaşlı domainleri artık aktif durumda tutmalısınız. Bir sonraki madde de demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Aktif Olmayan sitelerde Ciddi Düşüşler

İki başarılı sağlık siteniz var ve siz birini aktif dinlenmeye bıraktıysanız sitenizi kaybetme riskiyle karşı karşıyasınız. Ben yaşamadım ama çevremde sitenin indexleri silinenleri duydum. Kesin böyle bir şey var diyemem çünkü başıma gelmedi veya gözümle görmedim. Ancak düşüş gösterdiğini ve bu düşüşün çok ciddi boyutlarda odluğunu biliyorum. Elimde olan moda siteleri arasında zamanında filtre yiyen iki sitem arasında ufak güncellemeler yaptım. Birisi ise ciddi derecede düşüyor. Ayrıca Google’a yakınlığı ile bilinen bazı bloglarda da bundan bahsettiler. Sitelerinizi artık aktif durumda tutmalısınız. Konsept siteleri olanlar ise şu soruyu sorabilir: ”Ekleyecek içerik yoksa ne ypaacağız?” evet gerçekten böyle bir durum var. Ancak eklenecek içerik yoksa içeriğiniz başarılıysa neden yorum veya tepki gelmesin ki? Bu da bir nevi güncelleme sayılır. Sitenizi güncel tutmak için yoksa yorum bölümlerini aktif etmek iyi bir sonuç doğurabilir.

Link Text Oranında Bazı Değişimler

Dikkat ettiyseniz son aylarda aramalarda link ve text oranı nedeniyle forumlar bir hayli önde çıkıyor. Ancak zamanla bu forumlarda yazıların otorite olmadığı ortaya çıkmıştır. Gerçi bu bizim bildiğimiz bir durum olsa da Google bunu elbette uygulamalı olarak görmek zorunda. Yazı oranı çok yüksek olsa da konuşmaların çoğu geyiğe kaydığından aradığınız bilgiyi bulmak için forum linklerini pek tercih etmedik. alanda uzmanlaşmış bloglar her zaman için ilk tercihimiz oldu. Bunun neticesinde blog sitelerinin sıralamalarda artışı dikkat çekiyor. Ancak yinede sayfada yer alan linkleri azaltıp yazı oranını yükseltmenizde fayda var. Bir tavsiyem ise şu sıralar link ve text oranının testini yapan sitelere pek itibar etmeyin. Çünkü bu sistem sürekli değişiyor. Henüz oturmamış bir sistem için dikkatli yapılanma gerekiyor. Bizim burada yapacağımız önlem ise paylaşımları yeterince uzun ve doyurucu yapmak olmalıdır.

Site İçi Davranışların Etkisi

Site içerisinde davranışların önemi arttırıldı. Artık ne olursa olsun ziyaretçi çekeyim zihniyeti tarihe karışıyor. Hatta ileride ”bir sayfa gezip çıkacak içerik eklemeyeyim” diye düşüneceksiniz. Artık tek bir sayfa ile yakaladığınız başarının etkisi genele çok az. Toplam olarak bir başarı elde etmeniz lazım. Matt Cutts 2 senedir her fırsatta söylüyor. Sitenizde kalitesiz yazıları kaldırın. Üç beş hite aldanıp bu yazıların genelde sizi aşağı çekmesine izin vermeyin.

 

 

 

Hakkında Can AVCILAR

Hayatı daha iyi analiz edebilmek için farklı bakış açılarını ihtiyacınız olacak.

Tekrar Kontrol Edin

Özgün İçerik Nasıl Olmalıdır?

”Sitem hit almıyor” dediğinizde bilende bilmeyende size ”özgün içerik yaz” diyerek sinir bozacaktır. Halbuki günümüzde ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.