Yeni Haberler

Evde Profesyonel Ses Kayıtları İçin Gereken Cihazlar

Evde Profesyonel Ses Kayıt

Müzikle uğraşmaya karar verdiyseniz evinizde de bunun için pratik cihazlar bulundurmalısınız. ”Eve stüdyo kurdum” cümlesi çok havalı geliyor olabilir ama işi bilirseniz ekonomik şekilde bunu halledebilirsiniz.

Evde Başarılı Ses Kaydı İçin Gerekenler

1 – Yankı Yapmayacak Bir Oda

2 – Bilgisayar

3- Mixer

4 –  Mikrofon

5 – Ses Kayıt Programları

6 – Bağlantı Kabloları

7 – Ses Kaydına Uygun Ses Kartı

8 –  Hoparlör ve Kulaklık

Yankı Yapmayacak Bir Oda

Yankı yapmayacak bir odadan kastımız boş bir oda her zaman seste echo sebebidir. Buda doğru kayıt yapılmasını engeller. Bazen eşyalarla odayı doldurmak bunu etkiler. Ancak profesyonel bir kayıt için kesinlikle sünger kullanmalısınız. Bu komşularınız içinde yararlı olacaktır : ) Ses kaydına uygun süngerler bunun en ekonomik yoludur. Piramit şeklindeki yapısı ile sesi emerek size tok bir ses sunuyor. Tabii bunun çok çeşitli modelleri var.

Bilgisayar

Bilgisayar için mükemmel özelliklere ihtiyacınız yok. Yani kayıt alacağınız bilgisayuarda çizim yapmayacağınız için kaliteli ses kartı haricinde mükemmel parçalara ihtiyaç duymayacaksınız. Normal standartlarda hızlı olan bir bilgisayar işinizi görür. Ses kartı için ise uyumlu ana kart seçilmeli.

Mixer

Mixer seçiminizde kesinlikle ses kayıt yapacağınızı alıcıya belirtin. Bazı mixerler bunun için uygun olmuyor.  4 kanallı bir mixer ile işinizi çözebilirsiniz. Ben genelde Behringer tavsiye ediyorum. Ancak çok çok iyi başka markalarda var.

Mikrofon

Mikrofon seçimi için çok alternatifiniz olacak. Ses kayıt yaparken etraftan ses almayanı tercih etmek her zaman faydalı olur. Behringer C serisi çok kullanılıyor. Ancak tonla iyi markalar var. Ekonomik olduğu için bu mikrofonları örnek gösterdik.

Ses Kayıt Programları

Size doğru ses kalitesin verecek pratik programlar kullanmalısınız. Ses üzerinde en güzel uygulamaları Sony Sound Forge serisinde bulabilirsiniz. Daha pratik kayıt için Cool Edit veya Acoustica Audio MP3 Mixer ‘de önerebilirim. Sound Forge ise birinci tercihiniz olabilir. Acid gibi programlar ilerleyen dönemlerde mix için faydalı olacaktır.

Bağlantı Kabloları

Kabloda sakın ucuza kaçmayın. Karşılaşabileceğiniz ses problemlerinin genelde sebebi ucuz kalitesiz kablolar oluyor. Kayıt için özel kablolar var paraya kıyın ve bunlardan alın. Satıcı size orta kalite kablolar önerebilir. Emin olun cihaz kadar önemli bir madde bu.

Ses Kartı

Ses kartı seçiminde ses kayıdına uygun onlarca ses kartı var. Orta kalite bir bilgisayar ve buna mükemmel bir ses kartı gerekir. Ana kartla uyumlu olsun yeter. Ses kartı sizin yaptığınız işin kalitesini gösterecek en önemli detaydır.

Hoparlör ve Kulaklık

Sizi yaptığınız işte motive edecek hoparlör ve kulaklığa mutlaka ihtiyaç duyacaksınız.

Ses kayıtları ile ilgili sorularınız olursa çekinmeden bana sorabilirsiniz.

Hakkında Can AVCILAR

Hayatı daha iyi analiz edebilmek için farklı bakış açılarını ihtiyacınız olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.